Pri vykurovaní plynom stavíte na osvedčenú a progresívnu techniku. Plyn je v mnohých prípadoch efektívnejší než iné fosílne zdroje energie. Predovšetkým, ak máte prístup k plynovej prípojke, vykurovanie plynom vám ponúka mnoho výhod.
Plynové vykurovanie je najviac využívaným typom vykurovania na Slovensku. Moderná technika sa snúbi s vysokou efektívnosťou a pritom je ekonomicky výhodné.
Ďalšia výhoda: Plynové vykurovanie sa môže kombinovať so solárnym zariadením a dá sa jednoducho inštalovať aj pri rekonštrukcii starých budov.
Pritom sa dá princíp, na základe ktorého táto technika funguje, veľmi jednoducho vysvetliť: Teplo obsiahnuté v spalinách sa použije znova. Toto spätné získavanie tepla má pre spotrebiteľa obrovskú výhodu, lebo kotly optimálne využívajú plyn ako palivo. Vidieť to na teplotách spalín. Kým staršie nízkoteplotné kotly produkujú spaliny s teplotou 160 - 200 °C, kondenzačný kotol vypúšťa spaliny len s teplotou cca 60 °C. Nekondenzačné kotly sa preto vyplatia len v ojedinelých prípadoch. Napríklad, keď je vo viacposchodovom nájomnom dome viacero plynových kotlov napojených na spoločnú spalinovú šachtu a treba vymeniť len jeden kotol alebo keď nie je možná rekonštrukcia celého zariadenia.
Keď si majitelia domov kúpia kondenzačný kotol a napríklad navyše zaizolujú potrubné rozvody vykurovania, profitujú na úsporách nákladov na vykurovanie až do výšky 30 %. V kombinácii s termickým solárom môžu úspory dosiahnuť dokonca cca 50 %.
Moderné kondenzačné kotly sa dajú ideálne spojiť so solárnym systémom na ohrev vody. Už kolektory s plochou štyri metre štvorcové stačia pokryť vyše polovicu ročnej potreby teplej vody v domácnosti so štyrmi osobami.
Keď má solárne zariadenie podporovať aj vykurovanie, je potrebná minimálne dvojnásobne veľká plocha kolektorov, teda okolo osem metrov štvorcových. Tým sa dá navyše ušetriť 10 % až 15% plynu. Ak sa rozhodnete pre solárny systém, môžete sa uchádzať o dotáciu od štátu.
Pri čistej energii z plynu sú aj náklady na údržbu vykurovacej techniky veľmi nízke. A okrem toho ušetríte v dome priestory na uskladnenie paliva.
Keď bývate na vidieku a nemáte k dispozícii prípojku zemného plynu, je skvapalnený plyn efektívnou alternatívou k oleju, uhliu, peletám alebo biomase. Spolu so solárnym zariadením alebo tepelným čerpadlom existujú rôzne možnosti podpory.
Nové plynové vykurovanie s kondenzačnou technológiou si môže vyžadovať výmenu vykurovacích telies, zaizolovanie potrubných rozvodov alebo sanáciu komínového systému. V zásade sa dá kondenzačná technika použiť vždy, no iba v kombinácii s týmito opatreniami môže podstatne stúpnuť jej efektívnosť.
Kondenzačná technika si väčšinou vyžaduje zabudovanie plastového systému na odvod spalín do jestvujúcej komínovej šachty. Inak môžu nízke teploty spalín spôsobiť navlhnutie (zahnívanie a plesnivenie) komínovej šachty.
Keď máte viacero starých nekondenzačných kotlov pripojených do jednej spalinovej šachty, napríklad vo veľkom nájomnom dome, spravidla sa oplatí vymeniť všetky kotly za najnovšiu kondenzačnú techniku a spalinovú šachtu modernizovať. Len vo výnimočných prípadoch, keď to nejde, môže mať zmysel rozhodnúť sa pre nekondenzačný kotol so štandardmi ErP, teda kotol, ktorý spĺňa európske ekologické štandardy. Najlepšie bude kontaktovať servisného technika, aby skontroloval systém aj spalinovú šachtu.