SK

Závod Volkswagen
Bratislava

Už viac ako štvrťstoročie sa na Slovensku, v srdci Európy, spája kvalita s vášňou pre automobily. Výsledkom tejto vášne sú vozidlá, ktoré obľubujú automobiloví nadšenci na celom svete. Spoločnosť Volkswagen Slovakia vznikla v roku 1991 a dnes patrí medzi najvýznamnejšie spoločnosti na Slovensku.

Koncern Volkswagen investoval v roku 2016 viac ako 1,6 miliardy € do nových aj existujúcich hál bratislavského závodu. Súčasťou týchto investícií boli aj nové vzduchotechnické jednotky, ktoré museli spĺňať vysoké štandardy nemeckej automobilky, čo sa týka kvality aj dielenského spracovania. Medzi nosné priestory, kde sa uskutočnila obnova VZT jednotiek, patria haly H4B (v minulosti označovaná aj H4_Q7) či H4C.

Kde sa projekt nachádza: Spoločnosť Volkswagen Slovakia dnes patrí medzi najvýznamnejšie spoločnosti na Slovensku a v závodoch v Bratislave, Martine a Stupave vyrába viacero typov automobilov obľúbenej značky. Projekt obnovy vzduchotechnických jednotiek bol zameraný najmä na bratislavský závod, kde spoločnosť využíva výrobné haly ešte z čias Bratislavských automobilových závodov,takže technológie, ktoré dovtedy slúžili na odvetrávanie (prívod a odvod vzduchu) priestorov, mali viac ako 30 rokov.

O projekte: Technológia vetrania prešla za posledných 30 rokov veľkými zmenami, dokonca aj samotný závod sa rozrástol a priniesol nové technológie pre výrobu. Preto bolo potrebné nahradiť zastarané technológie novými – modernejšími a úspornejšími.

Jednou z hál, kde sa uskutočnila takáto obmena, je hala H4B, ktorá slúžila ako zvarovňa modelov Q7. Staré vetracie prívodné a odvodné jednotky sa tu nahradili novými vzduchotechnickými vetracími jednotkami s rotačným rekuperátorom a čistiacim zariadením. Rekuperácia je v súčasnosti už bežnou záležitosťou – prináša prevádzkovateľom úspory, keďže v odvádzanom odpadovom vzduchu sa nachádza ešte značné teplo, ktoré sa môže spätne využiť. Takéto rekuperované teplo sa využíva najmä na predohrev privádzaného vzduchu, a tým čiastočne aj na vykurovanie samotnej haly.

Projekt haly karosárne H4C bol zatiaľ najšpecifickejším z hľadiska náročnosti celého projektu (v rámci vzduchotechnických jednotiek), ktorý sa postupne uvádzal do života. Samotná hala bola pri návrhu a projektovaní vzduchotechnických jednotiek ešte stále vo výstavbe.

Čo sme zrealizovali: Do haly H4B sme dodali 3 kusy jednotiek WOLF KG TOP určených na technologické odsávanie s priemyselnými filtrami v ATEX vyhotovení. Do novej haly H4C na výrobu karosérií sme dodali 9 veľkých vzduchotechnických jednotiek, z ktorých každá je schopná vyčistiť 96 000 m3 vzduchu za hodinu. Každá jednotka mala rozmer 13 × 5 × 6 metrov a prepravovala sa v rozloženom stave 6 kamiónmi.

Zostavné jednotky WOLF KG TOP: Modulárna konštrukcia radu jednotiek KG Top umožňuje zostaviť jednotku za veľmi krátky čas z 31 typových veľkostí, čo je dokonalou kombináciou výhod sériovej výroby s maximálnou flexibilitou individuálnej konfigurácie. Každá jednotka je navrhovaná na mieru pre konkrétny projekt s dôrazom kladieme na ľahkú manipuláciu pri preprave, jednoduchú spájaciu techniku a montáž, ktoré šetria čas a zaručujú bezchybnú funkčnosť a maximálnu hygienu vo vnútri jednotky. Manipulácia s jednotlivými časťami jednotky je na stavbe, vďaka technológii Easy Lifting, úplnou hračkou.

KOMPLETNÝ ČLÁNOK O PROJEKTE VOLKSWAGEN

sk.volkswagen.sk


Zdroj fotografií: Volkswagen Slovakia