SK

Naše Slnko –
BEZPLATNý ZDROJ ENERGIE

Slnečné lúče sa starajú nielen o dobrú náladu. Sila Slnka je najobľúbenejší obnoviteľný zdroj energie.

Slnko je od Zeme vzdialené cca 150 miliónov kilometrov a predsa je naším najstálejším energetickým zdrojom: každý deň dopadá na Zem 10 000-krát viac slnečnej energie, než potrebuje celé ľudstvo. A to platí pre budúcich päť až šesť miliárd rokov.

WOLF - slnko, pohoda
Je dokázané, že slnko robí ľudí šťastnejšími. Dopadajú na kožu slnečné lúče, začína v mozgu produkcia hormónu šťastia serotonín.

Termický solár umožňuje využitie energie Slnka. Samotný výraz znie síce komplikovane, ale znamená premenu slnečnej energie na tepelnú energiu. A pomocou modernej solárnej technológie sa dá rôzne využiť.

 • Výhody

  • Bezplatná energia. Trocha prúdu spotrebuje len čerpadlo.
  • Absolútne ekologický zdroj prakticky bez emisií CO2.
  • Odľahčenie konvenčného vykurovania.
  • Solárne zariadenie môže pokryť cca 50 % energie na ohrev vody.
 • Nevýhody

  • Nutná údržba.
  • Nevyhnutná inštalácia prídavných potrubí medzi strechou a vykurovaním.
  • Nie každá strecha je vhodná na inštaláciu.
  • Potrebný extra priestor na solárny zásobník vody.
  • Vysoká počiatočná investícia (neskôr veľký potenciál úspor).

TEPELNÉ SOLÁRNE ZARIADENIA – AKO VÁM MÔŽE SLNKO POMÔCŤ

Solárnym zariadením môžete využiť slnečnú energiu dvoma spôsobmi: buď iba na ohrev vody alebo na podporu celého vykurovacieho zariadenia.

Na solárny systém pre ohrev vody treba v priemere plochu solárnych kolektorov 4 – 8 m² na rodinný dom a dodáva energiu na pokrytie dennej potreby teplej vody. Preto vodu nemusia zohrievať iné zdroje tepla, čím sa podstatne zníži spotreba paliva. V letných mesiacoch môže všetku potrebnú energiu často dodávať len termické solárne zariadenie.

Solárne zariadenie na ohrev vody a doplnkovú podporu vykurovania si vyžaduje väčšiu plochu kolektorov, okolo 6 až 14 m². Potom dodáva teplo navyše aj do vykurovacieho systému. Solárna podpora vykurovania funguje najlepšie spolu s podlahovým vykurovaním.

SLNEČNÁ TEPELNÁ ENERGIA AKO EKOLOGICKÝ DOPLNOK

Solárne zariadenie je atraktívny doplnok konvenčného vykurovacieho systému. Týmto moderným zariadením znižujete spotrebu fosílnej energie, šetríte náklady a redukciou škodlivín odľahčujete životné prostredie.

Novostavba alebo výmena kotla je ideálny čas, aby ste sa rozhodli doplniť domácu techniku o termický solár. Či už na jar, v lete, na jeseň alebo v zime – solárne zariadenie a vykurovanie pracujú spolu vždy efektívne.

Stupeň solárneho pokrytia rozložený počas roka.

Už prvé jarné lúče slnka sa dajú využiť na ohrievanie vody v zásobníku. V tom čase dostáva vykurovanie teplo z konvenčného zdroja. V lete sa o ohrev vody stará takmer výlučne solárne zariadenie. V zime potom zas nabieha konvenčný vykurovací systém. Prirodzene aj pri ohreve vody, keď samotná slnečná energia nestačí.

NÁKLADY NA POROVNANIE

Už tisícky solárnych kolektorov po celom Slovensku zásobujú domy bezplatnou energiou.

Solárne zariadenie môže dodať ročne až do 65 % energie potrebnej na ohrev vody. V lete je to dokonca až 100 %, takže v tomto čase môže byť konvenčné vykurovacie zariadenie úplne vypnuté. To znamená: 0 emisií a skoro žiadne prevádzkové náklady. Slnečné dni teda prispievajú k zlepšeniu životného prostredia a stavu účtu.

Slnečná tepelná energia je progresívny spôsob zásobovania energiou. Na inštaláciu tohto zariadenia môžete získať aj dotáciu zo štátu v rámci programu Zelená domácnostiam. 

BUDOVY A SYSTÉMY – NA ČO NEZABÚDNÚŤ

Solárne zariadenia sa nemôžu inštalovať na každej budove. Niektoré veci si treba dopredu premyslieť.

Solárne zariadenia sa inštalujú na strechu špeciálnym montážnym systémom. Strecha by mala mať dostatočne veľkú plochu a sklon 30 až 70 stupňov. Kolektory musia smerovať na juh, juhozápad alebo juhovýchod. Strecha prirodzene nesmie byť v tieni okolitých stromov. Inštalácia na pamiatkovo chránené domy má tiež svoje obmedzenia. 

A aby ste mali teplú vodu, aj keď slnko dlhšie nesvieti, potrebujete zásobník vody. Nezabúdajte, že na zásobník vody potrebujete trocha miesta.

Či je termický solár aj pre váš domov zmysluplným doplnkom, sa najrýchlejšie dozviete v osobnom rozhovore s odborníkom.

Objavte
naše solárne vykurovacie systémy

Slnko, klasik medzi obnoviteľnými energiami, je ideálnym doplnkom vašej domácej techniky. Tu zistíte viac o mnohých možnostiach, ktoré vám WOLF ponúka.

Tu sa dozviete viac

NAŠA 5 ROČNÁ ZÁRUKA WOLF

Bez "Keď" a "Ale".

Kvalitou našich produktov sme si istí, a preto na nich neváhame poskytnúť až 5 ročnú záruku. Platí pre všetky online registrované plynové kondenzačné kotly, tepelné čerpadlá a jednotky komfortného vetrania obytných priestorov. 

Viac informácií o 5 ročnej záruke