SK

Plynové vykurovania
NAJOBĽÚBENEJŠIA VOĽBA NA SLOVENSKU

Radi by ste rekonštruovali staré vykurovanie alebo hľadáte do domu nové vykurovanie? V tom prípade je plynové vykurovanie pre vás vhodné.

Pri vykurovaní plynom stavíte na osvedčenú a progresívnu techniku. Plyn je v mnohých prípadoch efektívnejší než iné fosílne zdroje energie. Predovšetkým, ak máte prístup k plynovej prípojke, vykurovanie plynom vám ponúka mnoho výhod.

Obrázok Rodina so smartfónom
Väčšina slovenských domácnosti vykuruje plynom.

Plynové vykurovanie je najviac využívaným typom vykurovania na Slovensku. Moderná technika sa snúbi s vysokou efektívnosťou a pritom je ekonomicky výhodné.

Ďalšia výhoda: Plynové vykurovanie sa môže kombinovať so solárnym zariadením a dá sa jednoducho inštalovať aj pri rekonštrukcii starých budov.

 • Výhody

  • Vysoko efektívne využitie paliva kondenzačnou technikou.
  • Vykurovacie zariadenia sú kompaktné a nenáročné na priestor.
  • Nepotrebujete skladovací priestor na palivo, čo vedie práve pri novostavbe alebo veľkej rekonštrukcii k podstatným úsporám miesta.
  • Moderná plynová technika sa dá použiť aj bez prípojky na zemný plyn. V tomto prípade sa riešenie nazýva skvapalnený plyn.
  • Dobre sa kombinuje so slnečnou tepelnou energiou.
  • Dobrý pomer ceny a výkonu, aj pri rekonštrukcii či výmene.
 • Nevýhody

  • Plyn je palivo závislé od dovozu.
  • Ceny plynu budú pravdepodobne dlhodobo stúpať.
  • Zemný plyn je surovina s obmedzenými zásobami.
  • Nedá sa kúpiť na sklad za nízke ceny ‒ ak nemáte veľkú nádrž na skvapalnený plyn.

Kondenzačná technika ‒ Pre vyššiu efektívnosť.

Od 90-tych rokov je plynový kondenzačný kotol považovaný za "zlatý štandard" energetickej efektívnosti.

Pritom sa dá princíp, na základe ktorého táto technika funguje, veľmi jednoducho vysvetliť: Teplo obsiahnuté v spalinách sa použije znova. Toto spätné získavanie tepla má pre spotrebiteľa obrovskú výhodu, lebo kotly optimálne využívajú plyn ako palivo. Vidieť to na teplotách spalín. Kým staršie nízkoteplotné kotly produkujú spaliny s teplotou 160 - 200 °C, kondenzačný kotol vypúšťa spaliny len s teplotou cca 60 °C. Nekondenzačné kotly sa preto vyplatia len v ojedinelých prípadoch. Napríklad, keď je vo viacposchodovom nájomnom dome viacero plynových kotlov napojených na spoločnú spalinovú šachtu a treba vymeniť len jeden kotol alebo keď nie je možná rekonštrukcia celého zariadenia.

Keď si majitelia domov kúpia kondenzačný kotol a napríklad navyše zaizolujú potrubné rozvody vykurovania, profitujú na úsporách nákladov na vykurovanie až do výšky 30 %. V kombinácii s termickým solárom môžu úspory dosiahnuť dokonca cca 50 %.

Plynové vykurovanie so solárnym systémom –
Aj Slnko vykuruje

Solárne zariadenie môže byť ideálnym doplnkom vášho plynového vykurovania, lebo kombinuje plyn ako fosílny nosič energie s bezplatnou slnečnou energiou.

Moderné kondenzačné kotly sa dajú ideálne spojiť so solárnym systémom na ohrev vody. Už kolektory s plochou štyri metre štvorcové stačia pokryť vyše polovicu ročnej potreby teplej vody v domácnosti so štyrmi osobami.

WOLF solárny kolektor
Energia zo slnka je zadarmo, je ekologická a výborne sa hodí ako doplnok k plynovému vykurovaniu.

Keď má solárne zariadenie podporovať aj vykurovanie, je potrebná minimálne dvojnásobne veľká plocha kolektorov, teda okolo osem metrov štvorcových. Tým sa dá navyše ušetriť 10 % až 15% plynu. Ak sa rozhodnete pre solárny systém, môžete sa uchádzať o dotáciu od štátu

POROVNANIE NÁKLADOV

Obstarávacie náklady a náklady na údržbu sú v prípade plynového vykurovania výhodnejšie ako pri iných zdrojoch tepla na fosílne palivá.

Pri čistej energii z plynu sú aj náklady na údržbu vykurovacej techniky veľmi nízke. A okrem toho ušetríte v dome priestory na uskladnenie paliva.

WOLF - Rodina za stolom
S moderným plynovým vykurovaním využívate najčistejší zdroj z fosílnych zdrojov.

Keď bývate na vidieku a nemáte k dispozícii prípojku zemného plynu, je skvapalnený plyn efektívnou alternatívou k oleju, uhliu, peletám alebo biomase. Spolu so solárnym zariadením alebo tepelným čerpadlom existujú rôzne možnosti podpory.

BUDOVY A SYSTÉMY - NA ČO SI TREBA DÁVAŤ POZOR

Najefektívnejšie využíva plyn ako energetický nosič, kondenzačná technológia. Treba si však uvedomiť, že vykurovací systém (t. j. vykurovacie telesá, potrubia a izolácie) sa považujú za jeden celok.

Nové plynové vykurovanie s kondenzačnou technológiou si môže vyžadovať výmenu vykurovacích telies, zaizolovanie potrubných rozvodov alebo sanáciu komínového systému. V zásade sa dá kondenzačná technika použiť vždy, no iba v kombinácii s týmito opatreniami môže podstatne stúpnuť jej efektívnosť.

Kondenzačná technika si väčšinou vyžaduje zabudovanie plastového systému na odvod spalín do jestvujúcej komínovej šachty. Inak môžu nízke teploty spalín spôsobiť navlhnutie (zahnívanie a plesnivenie) komínovej šachty.

Keď máte viacero starých nekondenzačných kotlov pripojených do jednej spalinovej šachty, napríklad vo veľkom nájomnom dome, spravidla sa oplatí vymeniť všetky kotly za najnovšiu kondenzačnú techniku a spalinovú šachtu modernizovať. Len vo výnimočných prípadoch, keď to nejde, môže mať zmysel rozhodnúť sa pre nekondenzačný kotol so štandardmi ErP, teda kotol, ktorý spĺňa európske ekologické štandardy. Najlepšie bude kontaktovať servisného technika, aby skontroloval systém aj spalinovú šachtu.

Objavte
naše plynové kondenzačné kotly

Ponúkame plynové zariadenia v rôznych variantoch. Nájdete medzi nimi vhodné riešenia do svojho bytu, domu, do staršieho aj renovovaného  objektu, či novostavby.

Tu sa dozviete viac 

NAŠA 5 ROČNÁ ZÁRUKA WOLF

Bez "Keď" a "Ale".

Kvalitou našich produktov sme si istí, a preto na nich neváhame poskytnúť až 5 ročnú záruku. Platí pre všetky online registrované plynové kondenzačné kotly, tepelné čerpadlá a jednotky komfortného vetrania obytných priestorov. 

Viac informácií o 5 ročnej záruke

ODBORNÝ PARTNER

SME VO VAŠEJ BLÍZKOSTI

Potrebujete poradiť s návrhom, zabezpečiť inštaláciu, či servis produktov WOLF? Naši odborníci v regiónoch sú Vám k dispozícii.

Nájsť odborného partnera