SK

VETRACIA TECHNIKA -
ČERSTVÝ VIETOR DO VÁŠHO DOMU

Optimálna klíma v dome si vyžaduje príjemné teploty a súčasne čerstvý vzduch. Dokonale zosúladený systém vykurovacej techniky a vetrania presne to garantuje.

Máte dobre zateplený dom, ktorý by sa nemal v lete prehriať a v zime vychladnúť? Želáte si, aby ste mali v miestnostiach vždy hygienický a zdravý vzduch? Potom by ste si mali zabezpečiť optimálne vetranie.

dieťa so šarkanom
Čerstvý vzduch na vidieku je čistý. Avšak nestále vetranie znamená aj neustálu stratu tepla. Vzduch v meste je často zaťažený množstvom škodlivých látok. Vo všetkých prípadoch je riešením vetracia jednotka, ktorá filtruje jemný prach a stará sa o príjemný čerstvý vzduch v miestnosti bez úniku tepla.

Zlý vzduch kazí náladu a negatívne sa prejavuje na zdraví. Okrem toho sa zo zle vetraných priestorov neodvádza vlhkosť a môže vznikať pleseň. Preto je dôležité pravidelne vetrať. V ideálnom prípade niekoľko ráz denne. Kto sa postará o vetranie, ak nie je nikto doma? Odpoveď je jednoduchá: vetrací systém. Odfiltruje zo vzduchu peľ a jemný prach a zabezpečí vysokú kvalitu vzduchu. Okrem toho zamedzuje vzniku nadmernej vlhkosti. Vďaka vetracej technike s rekuperáciou tepla navyše takmer nestratíte pri vetraní teplo, čím šetríte životné prostredie aj svoju peňaženku.

 • Výhody

  • Dýchate dobrý a zdravý vzduch.
  • Nepretržitá výmena vzduchu bráni vzniku plesní.Chránite svoje zdravie a aj samotnú stavbu.
  • Vetranie sa dá nastaviť podľa individuálnych potrieb.
  • Spoľahlivo redukuje CO2 a nepríjemné zápachy.
  • Regulácia teploty: v zime dlhšie teplo, v lete dlhšie chladno.
  • Nijaký hluk prenikajúci cez otvorené okná.
  • Vetracia jednotka so spätným získavaním tepla ušetrí okolo 20 % nákladov na energiu v porovnaní s jednoduchými jednotkami bez spätného získavania tepla.
  • Filtre si jednoducho vymeníte aj sami.
  • Spotreba elektrickej energie potrebná na prevádzku zariadenia je viac menej kompenzovaná znížením vykurovacích nákladov.
 • Nevýhody

  • Čiastočne vyššie nadobúdacie náklady.
  • Trocha zvýšená spotreba elektrickej energie (Avšak nízke náklady na vykurovanie).
  • Vetrací systém treba pravidelne kontrolovať a čistiť.

NOVÉ VETRANIE V DOMÁCNOSTI
NOVÝ POCIT Z BÝVANIA

Nie príliš teplo a nie príliš chladno a stále čerstvý, čistý vzduch. S vetracím systémom si budete každý deň doma užívať príjemnú a zdravú klímu.

V podstate existujú dva rôzne typy vetracích systémov: centrálny a decentrálny. Centrálne vetrania zásobujú čerstvým vzduchom celú budovu. Decentrálne vetrania sa podľa potreby inštalujú v miestnostiach, kde ich najviac treba. Hlavný princíp je pri oboch variantoch rovnaký: vzduch sa mechanicky transportuje von z budovy, prípadne dnu do budovy.

Centrálne systémy sú zložitejšie ako decentrálne, lebo zásobujú vzduchom viacero miestností. Jadro vetracieho systému tvoria vždy dva ventilátory. V rôznych miestnostiach sa namontujú ventily na prívod resp. odvod vzduchu. Vzduch prúdi zvonka cez rozvodný systém do takzvaných pobytových miestností (obývačka, spálňa, detská izba a pod.). Z miestností s odvodom vzduchu (napr. kuchyňa, kúpeľňa a WC) sa použitý a vlhký vzduch odsáva a transportuje sa von. Vďaka vznikajúcemu podtlaku prúdi čerstvý vzduch z pobytových miestností do miestností s odvodom vzduchu, takže je čerstvým vzduchom rovnomerne zásobovaný celý dom. Ventilátory pracujú energeticky efektívne pomocou senzorov, ktoré sledujú kvalitu vzduchu v miestnostiach a opotrebovaný vzduch odvádzajú iba v prípade potreby. Samozrejme, systém sa dá ovládať aj manuálne.

Moderné ventilačné systémy pracujú s rekuperáciou tepla. Využívajú teplo/chlad opotrebovaného vzduchu, aby vzduch privádzaný zvonka v zime ohrievali a v lete chladili. A integrované filtre čistia vzduch od peľu a jemného prachu.

Decentrálne vetrania interiéru regulujú prívod a odvod vzduchu tiež mechanicky s ventilátormi. Keďže sú nainštalované v jednotlivých miestnostiach, odpadá komplexný rozvodný systém.

NÁKLADY - OPLATÍ SA VETRACIA TECHNIKA?

Ak bývate vo vynikajúco izolovanom dome a chcete využiť jeho energetické prednosti, alebo sa vám nechce manuálnym vetraním každú chvíľu regulovať kvalitu vzduchu, je automatický vetrací systém tým najvhodnejším riešením.

Celý dom sa automaticky prevetrá, použitý vzduch sa odvedie von a súčasne sa dnu dostane čerstvý vzduch. Filtre navyše očistia privádzaný vzduch od peľu a jemného prachu. Teplota odvádzaného vzduchu sa vďaka rekuperácii využije na predhrev privádzaného vzduchu. Odľahčí sa tým vykurovanie a ušetríte tak energiu a peniaze.

Servis vzduchotechnickej jednotky
Pravidelným čistením a údržbou sa bude vaše vetranie roky starať o ideálnu vnútornú klímu.

Obstarávacie náklady centrálneho vetrania obytných priestorov sú vyššie ako pri decentrálnych vetraniach. Ponúkajú však vyšší komfort. K cene zariadenia treba pripočítať ďalšie náklady, napríklad elektrikárske práce, vymaľovanie a prípadné úpravy vzhľadu. Pri každodennej prevádzke zvyšujú vetracie systémy nepatrne spotrebu elektrickej energie. Vďaka rekuperácii tepla však dokážete znížiť náklady na vykurovanie.

BUDOVY A SYSTÉMY
NA ČO SI TREBA DÁVAŤ POZOR

Nie každý vetrací systém sa hodí do každej budovy. Na niektoré veci si treba dať pozor.

Inštalácia centrálneho vetracieho systému v domácnosti je relatívne drahá a najčastejšie sa realizuje pri novostavbách. Musí sa presne naprojektovať, aby bola neskôr zaručená bezproblémová a hygienická prevádzka. Mimoriadne dôležité: údržba celého systému musí byť ľahká a jednoduchá.
Decentrálne vetracie jednotky sa dajú bez väčších stavebných úprav doinštalovať aj neskôr. Preto sa vynikajúco hodia pre vlastníkov rekonštruovaných starších budov.

Aby systém bezchybne fungoval, treba pravidelne meniť filtre. Môžete si ich vymeniť sami alebo výmenu necháte na profesionálov v rámci servisnej zmluvy.

Spýtajte sa priamo odborníka a rýchlo zistíte, aká vetracia technika sa hodí do vašej domácnosti.

Objavte
našu vetraciu techniku

Ak chcete optimalizovať vnútornú klímu, nemôžete vynechať riadené vetracie systémy. Získajte informácie o našich zariadeniach

Tu sa dozviete viac

NAŠA 5 ROČNÁ ZÁRUKA WOLF

Bez "Keď" a "Ale".

Kvalitou našich produktov sme si istí, a preto na nich neváhame poskytnúť až 5 ročnú záruku. Platí pre všetky online registrované plynové kondenzačné kotly, tepelné čerpadlá a jednotky komfortného vetrania obytných priestorov. 

Viac informácií o 5 ročnej záruke

ODBORNÝ PARTNER

SME VO VAŠEJ BLÍZKOSTI

Potrebujete poradiť s návrhom, zabezpečiť inštaláciu, či servis produktov WOLF? Naši odborníci v regiónoch sú Vám k dispozícii.

Nájsť odborného partnera